Vŕzganie a škrípanie – čo robiť, ak vonkajšie rolety alebo markízy vydávajú nepríjemné zvuky?

Zdielať:

Vonkajšie tienenie sa stáva čoraz dôležitejším prvkom pre pohodlné bývanie nielen v domoch, ale i v bytoch. Vplyvom klimatickej krízy sa počas horúceho leta budovy prehrievajú až tak, že klasické horizontálne žalúzie alebo látkové rolety nepomôžu proti dusnu a horúčave. Exteriérové rolety a výsuvná markíza na ochranu balkónov sú preto ideálnou možnosťou, ako aspoň počas poludnia udržať vnútri chládok. Konštrukcia systémov však vyžaduje vašu pozornosť najmä vtedy, ak sa pri zaťahovaní ozýva podozrivé vŕzganie alebo iné zvuky.

Close-up Of Working Yellow Protective Headphone On The House Model Over The Wooden Table

Pískanie, či dokonca škrípanie sa môže objaviť nielen pri roletách a markíze s automatickým pohonom, ale aj u tých s manuálnou kľukou.

Kvalitné rolety by škrípať veru nemali

Ak sa takéto čosi stane tesne po montáži a nedošlo pritom k žiadnemu poškodeniu, o ktorom viete, pomôže len kontaktovať výrobcu. Rizikové môžu byť najmä hotové markízy pochybnej kvality s ľahkou konštrukciou, ktoré sa pri vetre alebo daždi vykrivia, alebo ich súčasti príliš skoro zhrdzavejú. Ak však vsádzate na kvalitného výrobcu ako je Lamelland, markízy a rolety by mali výkyvy počasia zvládnuť. U zodpovedného výrobcu máte teda právo na bezplatný servis v rámci záruky.

To platí samozrejme len v prípade, ak poškodenie tieniaceho prvku nespôsobila zlá starostlivosť. Vonkajším tieniacim prvkom by ste mali venovať pozornosť aspoň dvakrát ročne, odporúčame ich skontrolovať po zime a na jeseň. Práve nazbierané nečistoty vo vodiacich koľajniciach, ako prach, lístie, piesok a zaschnuté blato, sú totiž veľmi často príčinou vŕzgania a škrípania. Problém môže spôsobiť aj námraza vo vodiacich lištách.

O vonkajšie rolety a markízy sa treba starať

So starostlivosťou, najmä neodbornými zásahmi do pohonov či vodiacich líšt, by ste to však preháňať nemali. Spoľahlivý výrobca, ktorý vám rolety alebo markízu montuje, by vás mal rozhodne informovať aj o spôsoboch, akými sa majú rolety alebo markíza udržiavať, kedy ich umývať a čím, či potrebujú premazať a aké prípravky na to použiť.

Väčšinou stačí na odstránenie dostupných nečistôt trocha teplej vody so saponátom. Nemali by sa používať agresívne čističe, a ak chcete používať parný čistič, zvoľte jemný režim, aby ste nepoškodili látku markízy alebo povrchovú úpravu roliet. Ak napriek tomu vŕzganie a škrípanie neprestáva, môže byť znečistené vnútro riadiacej jednotky. Nezasahujte do nej a nepokúšajte sa ju premazávať sprejmi na báze silikónov. Mohli by ste spôsobiť ešte väčšie zanesenie jednotky a ďalšie problémy. V tomto prípade odporúčame jedine obrátiť sa na záručný alebo pozáručný servis.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.