Rozhodli ste sa pre pergolu nad svoju terasu alebo záhradné sedenie? Gratulujeme, pretože to je jedno z najlepších rozhodnutí vášho života. Už žiadne starosti so slnečníkom, ktorý v nepriaznivom počasí ťaháte dovnútra a pri väčšom vetre sa bojíte o jeho bezpečnosť. Pergola je rozhodne najlepšou možnosťou tienenia na terase, má mnoho variant spracovania, rôzne dizajnové riešenia. Môže mať nielen tieniace vlastnosti, ale môže fungovať aj ako pergola na hrozno alebo iné popínavé rastliny. Na jej montáž je fajn myslieť vopred. Ak staviate nový dom a plánujete ho raz vybaviť pergolou, dáme vám tipy na správnu prípravu.
Pri pergolách je dôležité najmä ukotvenie. Je to svojím spôsobom stavba, konštrukcia, ktorá potrebuje predovšetkým pevné základy. Tie sa dajú urobiť rôznym spôsobom. Majiteľ si môže zavolať firmu, ktorá mu ich zrealizuje, alebo ak si trúfa, môže sa do základov pustiť aj sám.
Ideálny podklad by mal byť najmä stopercentne rovný, o pár centimetrov väčší než pôdorys terasy. Možno ho vytvoriť ako jednoliatu betónovú platňu, v takom prípade by mala mať hrúbku aspoň 15 centimetrov. Vhodné sú tiež betónové pätky, ktoré by mali byť v rozmere aspoň 40 x 40 x 40 centimetrov a správne umiestnené. Pätky možno zasadiť priamo do trávnika. Možnosťou je tiež drevená konštrukcia, alebo kvalitná zámková dlažba. Ukotvenie pergoly do betónových pätiek možno elegantne schovať pod zámkovú dlažbu, takže ak volíte postup prác, myslite na to, že najprv by mala byť namontovaná pergola, až potom dokončená dlažba.
Myslite aj na správny sklon, odvod vody, či elektrické pripojenie
Pri pergolách ukotvených priamo o steny domu sa odporúča sklon aspoň 10°, aby mohla spoľahlivo odtekať dažďová voda. V tomto prípade je vhodné pergolu vybaviť aj žľabmi na odvod vody. Takúto pergolu je ideálne montovať do nosnej steny ešte pred zateplením, ale odborníci si s ňou poradia aj po zateplení, použijú pritom špeciálne kotvy. Nezabudnite tiež pri pergole myslieť na dostupnú elektrickú prípojku, v prípade, že chcete mať automatizovanú pergolu.
Cieľom je, aby pergola bola stabilná a fungovala stopercentne, nielen ako ochrana pred slnkom, ale i dažďom. Preto či už vsadíte na hliníkové pergoly alebo si zvolíte drevené, dajte si na poctivej príprave podkladu záležať.