Pri montáži garážovej brány si dajte pozor na tepelný most

Zdielať:

Poznáte to – po stavbe domu často z finančnej rezervy priemernej rodiny zostanú len črepiny. A hoci na garáž vám ešte zvýšilo, pri garážovej bráne máte nutkanie radikálne šetriť. Mnohí v tejto fáze začnú špekulovať, ako si ju namontovať s čo najnižšími nákladmi. Pozor, pretože ak nemáte dostatok skúseností, mohlo by vás to vyjsť napokon drahšie, než ste plánovali. Aj dobre zateplený dom totiž môže mať slabé miesta, jedným z nich je určite aj garážová brána. Čo by ste si mali ustriehnuť?

Ak ste zatepľovali, alebo sú múry vášho domu postavené z najnovších typov kvádrov s izolačnou schopnosťou, o zimu sa obávať nemusíte. Na energiách v tomto prípade ušetríte. Zradný však býva tepelný most, ktorý sa môže stať slabým miestom vo vašom dome. A môže ho tvoriť práve nekvalitne spracovaná garážová brána. Na toto by ste mali myslieť obzvlášť vtedy, ak bude garáž súčasťou domu.

Tepelný most je miesto s výrazne vyššou tepelnou vodivosťou v porovnaní s okolitými materiálmi, čo môže spôsobiť stratu tepla a zvýšené tepelné straty. Nehovoriac o riziku tvorby vlhkosti a plesní.

Na čo sa sústrediť, aby ste sa vyhli vzniku tepelného mostu?

Kvalitná izolácia: Samotná garážová brána musí mať dostatočnú izoláciu. Moderné garážové brány ako sú tie od Lamellandu, dodávame s izolačnými materiálmi, ktoré pomáhajú minimalizovať tepelné straty. Napríklad vnútro lamiel pri sekciovej garážovej bráne tvorí CFC polyuretánová pena hrúbky až 4 centimetre.

Správne tesnenie: Ak si bránu montujete sami, dôkladne ju utesnite, rovnako aj jej okolie, aby sa minimalizovalo prúdenie vzduchu a tepelné straty. Kvalitné tesnenie môže pomôcť zabrániť vnikaniu chladného vzduchu do interiéru domu.

Izolačný rám brány: Zabezpečte, aby rám garážovej brány bol dostatočne izolovaný, aby sa minimalizoval prenos tepla medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Izolačný materiál pod bránou: Aj pod garážovou bránou by ste mali  mať izoláciu, aby sa minimalizoval prenos tepla medzi vnútorným podlahovým priestorom a exteriérom.

Profesionálna montáž: Ak ste to nikdy nerobili, radšej zverte montáž garážovej brány skúsenému profesionálovi, ktorý sa oboznámil s potrebnými izolačnými opatreniami a protiopatreniami proti tepelným mostom.

A ešte jeden tip

Po montáži je užitočné použiť termovíziu alebo iné nástroje na zistenie potenciálnych tepelných mostov. Týmto spôsobom môžete identifikovať problémy a prijať potrebné kroky na ich riešenie. Pamätajte na to, že ak máte teraz hlboko do vrecka, je lepšie nejaký čas počkať a garážovú bránu urobiť radšej poriadne, než neskôr ľutovať.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.