Zatepľovanie najmä starších domov je neustále aktuálnou otázkou. Na čo všetko by ste však mali myslieť ešte predtým, než sa do zatepľovania pustíte? V tomto článku sa dozviete nielen to, ako to celé naplánovať, ale aj o navonok nepodstatných detailoch, na ktoré ľudia často zabúdajú.
Ešte predtým, než akokoľvek začnete, je dôležité zvážiť finančné náklady a očakávanú návratnosť investície. Podľa toho sa môžete rozhodnúť, čo z odporúčaných krokov v našom článku si môžete dovoliť.
Berte takisto do úvahy požiadavky miestnych stavebných predpisov. Každá lokalita môže mať svoje špecifické stavebné predpisy a normy týkajúce sa izolácie a zatepľovania. Najlepšie je poradiť sa priamo s príslušným stavebným úradom vo vašej lokalite.
Čím zatepľovať
Pri plánovaní zatepľovania staršieho rodinného domu je dôležité venovať pozornosť najmä výberu správneho typu izolácie. Existuje viacero možností ako minerálna vlna, expandovaný polystyrén (EPS), extrudovaný polystyrén (XPS), na zateplenie striech z vnútornej strany sa zvykne využívať aj polyuretánová pena.
Nerozhodujte sa len podľa ceny. Poraďte sa s odborníkmi. Napríklad z hľadiska bezpečnostných noriem môže byť v prípade niektorých stavieb nutné zatepliť nehorľavým materiálom, ako je minerálna vlna.
Úskalia starých domov
Pred zateplením si tiež skontrolujte stav stien, podlahy a stropu. Staršie domy môžu mať problémy s vlhkosťou, ktoré môžu byť zhoršené nevhodnou izoláciou. Tú treba najprv dôkladne odstrániť. Dôležité je zabezpečiť, aby zmizla vlhkosť z vnútra domu a aby bola zabezpečená primeraná ventilácia na prevenciu tvorby plesní a hniloby.
Preskúmajte stav obvodových stien, či nie sú postihnuté vlhkosťou, ktorá ide od podlahy.
Ak je to potrebné, stavebníci vykonajú takzvané podrezávanie stien a vloženie vhodnej izolačnej vrstvy, ktorá zabráni nasávaniu vlhkosti do stien. Spolu s tým možno bude nutné aj zateplenie podlahy – vykopanie starých vrstiev v podlahe a nahradenie priepustným materiálom a izoláciou. Dôležitá je aj oprava stavebných defektov, ako sú praskliny alebo dierky v murive.
A ide sa na to
Ak plánujete inštalovať exteriérové žalúzie, je dôležité zvážiť ich umiestnenie a pripraviť okolie okien na tieto úpravy. Automatické žalúzie je najlepšie inštalovať zaomietaním, teda aby boli vsadené pod fasádu a pekne tak dopĺňali vzhľad stavby. V prípade, že si ich necháte namontovať dodatočne, už je nutné ich montovať ako predokenné s dodatočnou krycou lištou. Aj na takýto detail je pri zateplení vhodné myslieť vopred.
Akékoľvek vonkajšie prvky prislúchajúce k stavbe, ako je napríklad pergola alebo markíza, vyžadujú montáž uchytenia do stien. Skôr, než začnú vaši stavební majstri lepiť samotný polystyrén alebo vlnu, nechajte si namontovať konzoly a ďalšie prvky, ktoré budú slúžiť ako záchytný bod pre pergolu či markízu.
Pri inštalácii zatepľovacieho systému je dôležité venovať pozornosť miestam, kde často vznikajú tepelné mosty. Sú to najmä okná, dvere alebo rohy budov. Môže to vyžadovať špeciálne izolačné materiály alebo techniky na minimalizáciu straty tepla.