Pomôžu v lete slnolamy? 5 tipov, kam by sa vám hodili

Zdielať:

Horúčavy počas leta sa stávajú tradičným folklórom aj u nás na Slovensku. Inak tomu už nebude a tak je čas zamyslieť sa nad vhodným tienením nielen nad terasy a balkóny, ale aj nad samotné okná. Najúčinnejšie je pritom jednoznačne exteriérové tienenie, pri ktorom dosiahneme, že slnečné lúče nedopadnú na okenné sklá a tým zabránime zvyšovaniu teploty v interiéri. Na takýto účel slúžia aj slnolamy, ktoré mnoho ľudí stále nepozná, no pritom môžu byť veľmi efektívnym spôsobom tienenia.

Ak ide o exteriérové tienenie, najčastejšou voľbou ľudí sú exteriérové žalúzie, atraktívne screenové rolety alebo tiež moderné automatické markízy. Slnolamy sa tešia menšej pozornosti, to však neznižuje ich výhody, kvôli ktorým sa nad nimi oplatí zamyslieť.

Pozostávajú z nosnej konštrukcie, v ktorej sa nachádzajú lamely: stabilné pod určitým uhlom, alebo pohyblivé, aby sa dali naklápať a mohli sme s nimi regulovať sklon slnečného žiarenia. Slnolamy existujú v dvoch variantách – klasické horizontálne slnolamy s nosnými profilmi v 90° uhle voči stene a vertikálne, pokrývajúce časť fasády. Máme pre vás 5 tipov, kde všade by si na vašom dome a okolí mohli slnolamy nájsť skvelé využitie.

Nad okná, dvere či terasy: Horizontálne slnolamy sú vynikajúce pre miesta s veľkým množstvom slnečného žiarenia. Namontujte ich na južnú a juhozápadnú stranu domu, aby ste minimalizovali prehrievanie vnútorného priestoru a zároveň umožnili dostatočný príjem denného svetla.

Na presklenú fasádu: Vertikálne slnolamy môžu pokryť presklené plochy a pôsobiť tak ako žalúzie, s funkciou ochrany interiéru za sklom pred slnečnými lúčmi.

Na záhradu a terasu: Slnolamy môžu poskytnúť príjemný tieň pre vonkajšie aktivity. Namontujte ich nad sedacou časťou, grilom alebo inými vonkajšími oblasťami, kde sa radi zdržiavate.

Parkovanie a garáž: Slnolamy môžu byť užitočné aj na ochranu vozidiel pred priamym slnkom a vysokými teplotami. Inštaláciou slnolamu nad parkovacím miestom alebo garážou môžete predĺžiť životnosť farby automobilu a zmierniť tepelný stres v interiéri vozidla.

Bazén a exteriérový priestor na oddych: Ak máte bazén alebo iný exteriérový priestor na oddych, slnolamy môžu zlepšiť komfort pri kúpaní a oddychovaní vonku. Umožnia vám stráviť viac času vonku bez obáv z nadmerného slnečného žiarenia.

Pri inštalácii slnolamov nezabudnite zohľadniť klimatické podmienky u vás, orientáciu domu a vaše osobné potreby. Slnolamy sú vždy individuálna záležitosť a aj u nás v Lamelland vám ich vyrobíme presne na mieru, keďže každý projekt môže byť iný.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.