Plán obnovy rodinných domov ponúka aj možnosť dotácie na exteriérové žalúzie

Zdielať:

Projekt obnovy rodinných domov realizuje Slovenská republika v rokoch 2022 až 2026 z európskych peňazí a je určený pre všetkých, ktorí si chcú zrekonštruovať starší domček. Jeden žiadateľ môže získať na obnovu až do 19 tisíc eur a týka sa to aj tieniacej techniky. Cieľom je zlepšenie energetickej hospodárnosti budov a boj proti dôsledkom klimatickej krízy.

Vonkajšia žalúzia

Už túto jeseň sa očakáva vyhlásenie výzvy na podávanie žiadostí. Takže ak máte dom, ktorý bol kolaudovaný pred rokom 2013 a plánujete jeho rekonštrukciu, mali by ste spozornieť. Pri splnení podmienok môžete získať slušnú časť financií na zateplenie strechy, podlahy, stropu či obvodového plášťa, na nový zdroj energie (tepelné čerpadlá, fotovoltické panely, solárne kolektory) alebo napríklad aj na odstránenie azbestu. Taktiež si môžete nechať preplatiť časť nákladov za záchytnú nádrž na dažďovú vodu, zelenú strechu alebo na nové okná. Základnou podmienkou tohto programu je, aby výsledná energetická úspora dosiahla aspoň 30% oproti pôvodnému stavu.

Znamená to teda, že ak chcete rekonštruovať, mali by ste si nechať zhodnotiť energetickú náročnosť svojho bývania a navrhnúť také zmeny, ktoré vám pomôžu ju znížiť o 30-60%. Pri znížení energetickej náročnosti nad 60% máte nárok na získanie až 19 tisíc eur. Najviac môžu získať sociálne slabšie, viacdetné rodiny alebo samoživitelia (až 95% nákladov na jednotlivé zásahy).

Vonkajšie žalúzie sú na úsporu energií ideálne

Do programu spadá aj možnosť získať príspevok na exteriérové žalúzie. Kým vnútorné žalúzie spĺňajú iba čisto funkciu tienenia a nezabránia kumulácii horúčavy v interiéroch, exteriérové žalúzie z hliníka sú výborný pomocník na izoláciu rodinných domov. Pri sklopení nielen zatienia, ale aj odrazia slnečné lúče a zabránia im preniknúť dovnútra, čím si dokážete aj bez klimatizácie udržať príjemnú teplotu v domácnosti. V zime zasa pri správnom sklopení žalúzií môžete nechať slnko prenikať dovnútra a vyhrievať interiér.

Kvalitné vonkajšie žalúzie sú teda ekologickým a efektívnym spôsobom, ako udržiavať energetickú úspornosť domácnosti. Oprávnene sú teda zaradené do dôležitého programu obnovy rodinných domov. Dobrou správou je aj to, že podmienkou na podanie žiadosti o dotáciu už nie je, aby práce realizovali len certifikované firmy. Zároveň si o dotáciu môžete požiadať aj spätne – a to v prípade, že vaša rekonštrukcia už bola dokončená a objednanie služieb a tovarov sa uskutočnilo pred dátumom 1.2.2020.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.