Pivnica pod garážou môže slúžiť aj ako chlapský úkryt. Trúfnete si na to?

Zdielať:

Pre mnohé ženy je to všeobecne známa vec: chlapi potrebujú svoj kútik na majstrovanie, experimenty a relax. Na malom pozemku však môže byť problém nájsť priestor pre takúto dielňu či pivnicu. Aj vám napadlo, či by ste si nemohli vybudovať podzemný priestor pod garážou? Pre majstrov, ktorí sa ešte len chystajú budovať garáž k domu, alebo z nejakého dôvodu nemôžu rátať s podzemným priestorom pod domom, bude tento článok zaujímavý. Prezradíme vám, na čo všetko si dať pozor, ak chcete mať pod garážou schovanú ešte jednu tajnú miestnosť.

O využití takejto pivničky nemusíme špekulovať. Pestovatelia sa potešia dodatočnému priestoru s ideálnou teplotou na uskladnenie plodín po sezóne. Vinári a pivári sa budú vytešovať z chladu, ktorý tieto obľúbené nápoje na skladovanie vyžadujú. Dokonca tu môžete mať ideálny priestor na výrobu vlastného piva! Fantázii sa medze nekladu, no pri plánovaní stavby už musíte uvažovať racionálne.

Že nejde o lacnú záležitosť, je jedna vec. Že na svojpomocnú výstavbu potrebujete mať značné skúsenosti, je vec druhá. Ale ak chcete na pivnici postaviť ešte garáž, to je vec celkom iná. Určite sa preto poraďte so statikom a nechajte si pripraviť kompletný projekt. Profesionál vám poradí ohľadom podložia, potrebných základov, postupu pri stavbe a následnom prikrývaní stavby betónovou platňou. Stavba musí uniesť nielen samotnú konštrukciu, ale aj auto a všetko, čo chcete v garáži skladovať.

Dôležitá informácia je tiež to, že stavbu musíte ohlásiť na stavebnom úrade vo svojom obvode. Tak ako nadzemná stavba so zastavanou plochou do 25 m2, aj podzemná stavba do  25 m2 vyžaduje podanie ohlášky. Pozor, jej hĺbka môže byť najviac 3 metre pod zemou. Ak by ste stavali pivnicu s väčšou plochou a hĺbkou, budete potrebovať štandardné stavebné povolenie. V každom prípade o svojom zámere určite informujte úrad, ktorý vám poradí, aké náležitosti by ste mali splniť. Stavať pivnicu načierno by vás mohlo vyjsť poriadne draho, stačí iniciatívny sused. Je to však aj otázka bezpečnosti stavby.

Ako na to? Niekoľko stručných tipov

Pri výkopoch je potrebné rátať so zosuvmi pôdy, najmä ak ide o štrkové podlažie, preto stavebníci radia urobiť steny výkopu v 45-stupňovom uhle. Po dokončení pivnice a hydroizolácie stien dosypete zeminu k hotovým stenám.

Vchod do pivnice majte premyslený vopred. Je možné ponechať ho vnútri garáže, v štýle poklopu a napojených schodov. Má to výhodu, že bezpečnosť pivnice už nemusíte riešiť – stačí kvalitná garážová brána s uzamykacím systémom, ktorá vám ochráni aj vaše archívne vína a iné prípadné cennosti, ktoré si chcete v pivnici ukryť. Nevýhodou je, ako už tušíte, nepohodlnosť takéhoto prístupu. Navyše je potrebné dobre zvážiť, kde poklop bude, aby nezavadzal príjazdu auta do garáže.

Druhá možnosť je vstup do podzemnej pivnice zvonka, čiže napríklad vybudovaním dverí z boku stavby. K nim je potrebné samozrejme dobudovať schody, a myslite aj na odvod dažďovej vody, aby vám nestekala k stavbe a nepodmáčala ju. Vopred musíte mať jasno v tom, akú vnútornú výšku má mať pivnica, podľa toho určíte aj otvor pre dvere. Pri štandardnom rozmere si nemusíte dávať vyrobiť dvere na mieru, čo znamená úsporu peňazí. Samozrejme, musíte počítať s investíciou do bezpečnostných dverí. To, čo napríklad sekciová garážová brána z hľadiska bezpečnosti rieši celkom automaticky, nesmiete pri vonkajšom vstupe zanedbať.

Pri podzemnej stavbe by ste mali rátať s množstvom potrebného materiálu: DT tvárnice, železné roxory a betón na vyplnenie. Základ samozrejme vyžaduje štrkový podklad a železné kari siete. Zastrešenie bude tvoriť zároveň podlahu garáže, preto po zadebnení nasleduje vyliatie betónovej dosky o hrúbke minimálne 10 centimetrov, to však závisí aj od projektu a statického plánovania.

Nezabudnite počas stavby múrov na vývody pre odvetrávanie, chráničky na elektrinu, prípadne potrubia na vodu. Dobrým tipom je tiež ponechať si vyvedené rúry nad úroveň stavby pre prípad, že by ste ešte čokoľvek chceli do pivnice dodatočne zaviesť. Tak budete mať stavbu pripravenú aj pre nápady do budúcnosti.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.