Nezabúdajte na poistenie garáže a jej bezpečnosť

Zdielať:

Garáže sú miestom na parkovanie vozidiel, ale tiež slúžia ako sklad rôznych iných cenných vecí. Často však tvoria samostatnú budovu pri dome a na jej bezpečnosť majitelia až tak nemyslia. Pritom je to častý cieľ lúpežníkov, a netreba zabúdať ani na hrozbu v podobe čoraz častejších prírodných živlov. Povodeň, záplava, úder blesku alebo snehová kalamita dokážu na vašej garáži narobiť poriadnu šarapatu.

Tipy, ako zvýšiť bezpečnosť garáže

Predtým, než pristúpite k výberu vhodného poistenia, mali by ste mať garáž dobre zabezpečenú. Ak má totiž slabé miesta, aj s uzatvoreným poistením by vám poisťovňa nemusela uznať škodovú udalosť.

Inštalácia bezpečnostnej garážovej brány. Garážovú bránu zverte do rúk odborníkom a zvoľte si typ s odolnými zámkami, ktoré len tak nejde prelomiť. Moderné sekciové garážové brány vyrobené u nás v Lamelland s týmto rátajú a bezpečné uzamykanie je samozrejmosť.

Montáž bezpečnostných okien. Ak máte na garáži okná, sú ďalším lákavým bodom pre vstup zlodejov. Odolné trojsklo a bezpečné zámky sú dnes už samozrejmosť, môžu zvýšiť bezpečnosť garáže.

Použitie kvalitného osvetlenia. Dobre osvetlená garáž môže odhaliť podozrivé aktivity a odradiť potenciálnych zlodejov. Osadenie vonkajšieho osvetlenia so senzormi pohybu môže byť efektívnym riešením.

Inštalácia bezpečnostných kamier. Môžu slúžiť ako preventívne opatrenie a tiež ako dôkazový materiál v prípade vlámania. Dobre umiestnené kamery by mali pokrývať vstupy a vnútorné priestory garáže.

Alarm. Inštalácia bezpečnostného alarmu môže okamžite upozorniť na prítomnosť nežiaducich osôb alebo nezvyčajné aktivity. Alarmy môžu byť pripojené na miestne bezpečnostné služby alebo poskytovať oznámenia priamo na váš telefón.

Zamykanie vozidiel a cenných predmetov. Ak máte v garáži náradie, motocykle, elektrické kolobežky alebo bicykle, skrátka akékoľvek cennejšie veci, dajte ich tiež pod zámok.

Ako si správne poistiť garáž

Vieme, že skupiny zlodejov a lupičov sú dobre organizovaní profesionáli, preto niekedy ani to najlepšie zabezpečenie nestačí. Pre tieto prípady slúži dobre nastavené poistenie.

O poistení garáže je dobré vedieť niekoľko dôležitých vecí. Okrem toho, že by ste si mali vždy dobre prečítať podmienky jednotlivých poistení – a to do detailov, pretože sa tam môžu ukrývať rôzne klauzuly o potrebnom zabezpečení garáže – rozlišuje sa garáž stojaca samostatne pri dome, garáž stojaca na inej adrese a garáž pristavaná k domu.

Poistenie domu a domácnosti je už chvalabohu pre ľudí väčšinou samozrejmosťou. Ak teda poisťujete dom a na pozemku máte aj samostatne stojacu garáž, alebo je garáž súčasťou domu, ráta ju poisťovňa do celkového poistenia. Samozrejme, odrazí sa to na poistnej sume – čím väčší majetok, tým vyššia poistná suma. Je však lepšie majetok nadhodnotiť, pretože opačný prípad – podhodnotenie majetku – v prípade poistnej udalosti znamená problém. Poisťovňa vtedy vyplatí len mizivú časť škody. Preto poistenie domu a garáže vždy po pár rokoch aktualizujte podľa súčasnej hodnoty majetku.

Samostatne stojaca garáž na inej adrese je zase odlišný prípad. Tú si musíte poistiť ako separátnu budovu. Existujú aj ponuky poisťovní, kde vám ju môžu zahrnúť do poistenia domu, nesmiete však na to zabudnúť a do poistnej sumy treba zahrnúť aj tento majetok, uviesť adresu a hodnotu takejto garáže.

Najväčší pozor si však dajte na toto: poisťovňa rozlišuje poistenie domu ako stavby (vrátane stavby prípadnej garáže na danom pozemku), a poistenie domácnosti, teda všetkých hnuteľných vecí vnútri. Najlepšie je teda uzatvoriť si komplexný balík poistenia: poistenie domu a domácnosti, so zahrnutím aj stavby garáže a drahých vecí v nej.

Výnimku tu však majú samotné motorové vozidlá. Auto parkujúce v garáži už nespadá pod poistenie domácnosti, rovnako ako motocykel. A taktiež ani odložené pneumatiky – tie sa radia pod výbavu k motorovému vozidlu. Na vozidlá potrebujete mať uzatvorené havarijné poistenie, ktoré kryje aj prípadnú krádež alebo vandalizmus.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.