Najčastejšie poškodenia markíz. Ako sa im vyhnúť?

Zdielať:

Markízy sú stále mimoriadne obľúbeným exteriérovým tienením. Ich výhodou je najmä schopnosť zadržať teplo mimo domu či bytu a tiež poskytnutie príjemného tieňa na balkóne a terase. Len kvalitná markíza vám dokáže zaručiť, že budete mať na niekoľko rokov dopredu postarané o pohodlie a svoju terasu či balkón počas horúceho leta využijete na maximum.

Fasadna markiza

Lenže hoci je markíza vo všeobecnosti takmer bezporuchová, predsa len sa môže stať, že niečo zlyhá. Treba však hneď na začiatok podotknúť, že to môže byť aj následok zlej údržby. O všetko vrátane markíz sa totiž treba starať, a to najmä po sezóne a pred ňou, čiže na jar pred príchodom teplých dní, a na jeseň pri prvých nečasoch.

Základom je kvalitná markíza

Dnes je ponuka na trhu široká a máte možnosť si vybrať. O to náročnejšie je zvoliť kvalitu. Pri lacných markízach s tenkými a ľahkými konštrukciami sa veľmi často môžete stretnúť s poruchami a poškodením. Áno, napríklad taká výsuvná markíza je skôr letným vybavením a v prípade naozaj nepriaznivého počasia ju treba stiahnuť. Ale napriek tomu by mala vydržať aj silnejší vietor a občasný dážď.

Najcitlivejšou časťou býva látka

Či už je to fasádna markíza, výsuvná, alebo výklopná markíza, je logické, že práve látka je náchylná na poškodenia, keďže býva najviac vystavená neustálemu pôsobeniu slnka a vlhkosti. U nekvalitných látok, ktoré nie sú ani impregnované, dochádza buď k potrhaniu, alebo vzniku plesní. Jedinou možnosťou je potom nechať si látku kompletne vymeniť.

Odporúčame už pri voľbe výrobcu markízy zohľadniť aj typ látky, pretože v prípade dobrej starostlivosti sa vám u nej takéto poškodenie len tak ľahko nestane. Ako sa všeobecne vyhnúť takýmto “úrazom”? Pri dlhších dažďoch či snehu markízu stiahnite a mokrú látku pred stiahnutím nechajte dôkladne vyschnúť. V prípade, že nejakým spôsobom dôjde k malej trhline na látke, je možné ju opraviť. Ale u nás v Lamellande vyrábame markízy s kvalitnou látkou z polyesteru, polyscreenu alebo akrylu s teflónovou vrstvou a impregnáciou. Len tak ľahko sa teda nezničia.

Dajte si záležať na kvalitnej konštrukcii

Markízy dostupné v supermarketoch za lacný peniaz mávajú príliš tenké ramená a nestabilný profil, môže ich teda zničiť prvý silnejší vietor. Ďalšie riziká pri markízach sú hrdza, porucha motora pri automatizovaných typoch alebo zlomenie určitej súčasti. Aj tu platí, že vyhnúť sa poškodeniam môžete správnou údržbou a používaním markízy v súlade s odporúčaním výrobcu, ale prevenciou môže byť tiež typ markízy so zabudovanými senzormi. Práve také vyrábame na mieru aj u nás, markíza sa potom automaticky prispôsobuje počasiu – stiahne sa, keď začne pršať alebo silnejšie fúkať.

Vo všetkých prípadoch platí, že spoľahlivý výrobca by vám mal poskytnúť široký záručný a pozáručný servis, aby ste aj v prípade, že sa vyskytne porucha motora či konštrukcie bez vášho zavinenia, dostali adekvátny a rýchly zásah technika.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.