Veľmi malé stavebné pozemky sú dnes už bežná vec, najmä v mimoriadne atraktívnych lokalitách blízko veľkých miest. Ničím nezvyčajným nie je ani pozemok s celkovou rozlohou do troch árov. Ako tu postaviť dom spolu s garážou, ak chcete pritom dodržať aj zákonné normy? Podelíme sa s vami o niekoľko tipov.
Pred kúpou malého pozemku si nezabudnite zistiť na stavebnom úrade vo vašej obci pár informácií. Dôležité je poznať stavebné regulatívy:
- aké percento pozemku môžete zastavať (obyčajne je to okolo 30 % celkovej plochy),
- či sa do zastavanosti rátajú aj terasy, garáž, alebo prístrešok,
- v akej minimálnej vzdialenosti môže vyrásť vaša budúca stavba od domu suseda,
- v akej vzdialenosti môžete stavať od hranice pozemku (zvyčajne sú to minimálne 2 metre z každej strany).
S týmito obmedzeniami je stavba domčeka na malom pozemku výzva, ale nič nie je nemožné.
Tipy na usporiadanie malého pozemku
Zvážte modulárne alebo prefabrikované stavby, ktoré môžu byť flexibilné a prispôsobiteľné. Pri malom pozemku je ideálnym riešením poschodový dom. Využite podkrovie alebo pivnicu na dodatočné úložné priestory alebo pracovné miesta.
Pri plánovaní malého domčeka hrá veľkú rolu vhodné usporiadanie interiérov. Pomôcť vám môžu viacúčelové miestnosti, napríklad obývačka, ktorá môže slúžiť aj ako pracovňa. Pre obývaciu časť a kuchyňu zvoľte otvorené riešenie, aby ste získali pocit väčšieho priestoru a zjednodušili pohyb.
Už pri projektovaní stavby a interiéru rátajte s nábytkom, ktorý sa dá prispôsobiť, ako napríklad rozkladacie stoly, sklápacie postele a postele so skrinkami na ukladanie vecí, stoly alebo pohovky s úložným priestorom. Vytvorte úložné priestory aj pod schodmi, posteľou alebo v laviciach. Používajte steny na zavesenie rôznych úložných riešení, ako sú háčiky, regály alebo koše.
Používajte jednoduché a čisté línie v dizajne, aby ste predišli preplneniu priestoru. Svetlé farby a zrkadlá môžu vizuálne zväčšiť priestor. Veľké okná a presklené dvere môžu opticky zväčšiť priestor a priniesť viac svetla do interiéru.
V exteriéri sa dá tiež pohrať s miestom. Malé záhony alebo kvetinové boxy môžu pridať prírodný prvok bez toho, aby zaberali veľa miesta.
Garáž – pod zem, vedľa domu alebo samostatne?
Ak chcete ušetriť miesto, najideálnejšie je pre garáž podzemie pod domom. To by samozrejme stavbu značne predražilo, pretože musíte kopať do hĺbky a brať ohľad aj na stav podložia a spodnú vodu. Vhodnou možnosťou je však aj garáž ako súčasť domu, pričom jej strecha môže zároveň slúžiť ako slnečná terasa. Ešte lepšie je vybudovať na nej zelenú strechu, čo zvýši udržateľnosť stavby a získate tak navyše peknú záhradku.
Samostatne stojaca garáž môže mať minimálne rozmery 3,5 krát 6 metrov pre jedno auto. Môžete si ju však vybaviť šikovne, aby mal doslova každý meter svoje využitie. Napríklad môžete inštalovať najrôznejšie úložné systémy. Využite strop garáže na zavesenie úložných boxov alebo regálov. Nainštalujte úzke regály alebo háčiky na steny, ktoré môžu slúžiť na ukladanie nástrojov alebo iného vybavenia.
V prípade využitia stropu myslite na to, aby mala garážová brána dostatok miesta. Pre tieto prípady je vhodná rolovacia garážová brána, ktorá sa navíja na hriadeľ do boxu. Jej lamely pri otvorení teda nezaberajú žiadne miesto na rozdiel od sekciovej garážovej brány. Ak však nebudete využívať strop na uloženie vecí, aj tento typ garážovej brány je výborným a veľmi obľúbeným riešením. Nezabúdajte, že v Lamelland sme schopní navrhnúť garážovú bránu na mieru aj pre tie najmenšie garáže.