Koľko stoja exteriérové žalúzie? Radšej na nich nešetrite

Zdielať:

Sú efektívne, moderné a v prípade motorického ovládania aj veľmi jednoduché na používanie. Vonkajšie žalúzie milujú nielen majitelia novostavieb, ale aj rekonštruovaných domov. Sú totiž jedným zo spôsobov, ako zvýšiť energetickú úspornosť príbytku. V lete pomáhajú chrániť interiér pred horúčavou a ušetriť spotrebu za klímu, v zime pôsobia ako ďalšia izolačná vrstva. Nečudo, že ľudí zaujíma, koľko peňazí si na ne majú pripraviť.

Podľa výpočtov dokážu exteriérové žalúzie ušetriť v dome či byte až 25% energií. Spolu so zateplením sú tak ideálne pre ekologickejšie bývanie, v prípade novostavieb pomáhajú k získaniu statusu pasívnej stavby. Ak chcete ich potenciál využiť naplno, v zime počas dňa pustíte slnko do svojho príbytku a na noc žalúzie stiahnete na ochranu pred chladom. V lete postupujete presne naopak, keďže zatiahnuté žalúzie odrážajú slnečné lúče a bránia vzniku horúčavy vo vnútri.

Od čoho závisí cena exteriérových žalúzií?

Dá sa vôbec na exteriérových žalúziách ušetriť? Áno, samozrejme, otázkou je, aké sú vaše priority. To, aká bude za exteriérové žalúzie cena celkovo, sa odvíja napríklad od šírky lamiel, ich tvaru, veľkosti okna, počtu okien. Samozrejme, veľký rozdiel robí aj ovládanie – pri manuálnom s kľukou ušetríte na jedno okno aj stovky eur. Rozhoduje tiež to, ako máte vedené lanko navíjania – môže byť zapustené v zateplení, prípadne v odsadenej lište. Tieto varianty sú samozrejme drahšie než vodiace lanko, ktoré je na očiach bez zapustenia.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že na jedno štandardné okno by ste si, pri manuálnom type najjednoduchšej žalúzie, mali pripraviť minimálne 200€. Hovoríme tu však skutočne o základných žalúziách bez krycích plechov, v základnej farbe (strieborná alebo šedá), s jednoduchým tvarom lamiel v tvare C, ktoré sú však menej odolné voči poveternostným podmienkam.

V prípade motorizovaných žalúzií rozhoduje, či sú na diaľkové ovládanie, na vypínač alebo dokonca existujú aj automatické žalúzie, ktoré sa naklápajú podľa dopadu slnečných lúčov. Pri tých posledných musíte už rátať s luxusnými cenami. Priemerná žalúzia s krycím plechom na diaľkové ovládanie vás môže vyjsť okolo 400-500€. Ak si to vynásobíte počtom okien, získate prehľad o tom, koľko vás žalúzie budú stáť.

Nechoďte na úkor kvality

Tak ako pri všetkých tovaroch a službách, môžete sa spoľahnúť na lacného aj drahšieho dodávateľa. V prípade exteriérových žalúzií sa však nedá obísť cena materiálu. Aj vplyvom kríz a zdražovania materiálov v uplynulých rokoch cena hliníka vzrástla. A závisí to samozrejme aj od kvality spracovania žalúzií.

Výber nespoľahlivého dodávateľa sa však nevypláca. Nižší štandard materiálu, tenké lamely, nekvalitné lanká… Možno takéto žalúzie poslúžia na niekoľko rokov, ale zimné počasie, vietor a dážď na nich veľmi skoro zanechajú stopy. Výrobcu voľte podľa referencií a rokov skúseností, taký vám poskytne aj dostatočnú záruku na žalúzie. Seriózny výrobca vám na vonkajšie žalúzie pripraví aj reálnu cenovú ponuku a tej sa potom bude držať.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.