Fungujú vám správne exteriérové žalúzie a rolety? 5 tipov, čo skontrolovať

Zdielať:

Tá radosť, keď vám namontujú novučičké exteriérové žalúzie, prípadne vonkajšie rolety, ostáva dlho v pamäti. Konečne máte spoľahlivého pomocníka na tienenie, ale aj na izolovanie príbytku od horúčavy počas leta. Aby ste však rovnakú radosť mali aj o päť či desať rokov, mali by ste dbať na ich údržbu. Je lepšie im obetovať dvakrát ročne pár hodín, než potom ľutovať.

cistenie zaluzii

Žalúzie a rolety sú vonku vystavené poveternostným vplyvom a smogu. Hoci sú technicky pripravené na náročné podmienky a bývajú označované ako bezúdržbové, pravidelná kontrola chodu a správna starostlivosť dokáže zabrániť mnohým poruchám.

1.  Skontrolujte stav lamiel

Okrem vonkajšieho stavu lamiel sa pri žalúziách pozrite aj na to, ako sa naklápajú. Ak zbadáte problém s naklápaním, je možné, že je poškodené lanko nazývané rebríček, ktoré má na starosti polohovanie lamiel. Pri poškodení jednotlivých lamiel bude potrebný odborný servis, pri ktorom vám technici objednajú výrobu nových lamiel na mieru a zaistia ich výmenu. Odporúčame to riešiť radšej skôr, než začne poškodená lamela robiť problém pri chode žalúzií či roliet.

2.  Skontrolujte vodiace lišty

Práve tie bývajú po zime plné nečistôt, hmyzu či lístia, ktoré by mohli blokovať chod žalúzií či roliet. Odstráňte všetky mechanické prekážky ručne.

3.  Vyskúšajte chod žalúzií

Ak zaregistrujete počas používania roliet či žalúzií podivné zvuky, zbystrite pozornosť. Môžete tiež pozorovať nerovnomerné, zasekávajúce sa alebo spomalené navíjanie žalúzií. Pri žalúziách môžu byť poškodené pásky, ktoré ich dvíhajú nahor. Tiež sa môže vyskytnúť problém s navíjacím boxom, a to rovnako u roliet, ako aj u žalúzií. Keďže ide vždy o nutnosť výmeny náhradného dielu, kontaktujte servis.

4.  Skontrolujte motor

Pri podozrení na poruchu elektrického pohonu žalúzií a roliet je dôležité v prvom rade neskúšať opravu sám. Motory a ložiská nie je potrebné preventívne ani mastiť, sú namazané a pokiaľ nenastane porucha, netreba ich ani špeciálne čistiť. Ak sa zastaví chod motora a neviete si rady, určite sa obráťte na certifikovaný servis. U nás v Lamelland robíme aj opravy žalúzií a roliet, stačí nám zavolať.

5.  Čistite. Ak sa vám nechce, nechajte si ich vyčistiť

Okrem odstránenia mechanických zábran je potrebné vonkajšie žalúzie pravidelne čistiť od prachu. Ako na to, sme už u nás viackrát písali. Zvládnete to aj sami, no ak na to nemáte čas, môžete si profesionálne čistenie exteriérových žalúzií po novom objednať aj u nás. Myslite na to, že údržba žalúzií a roliet je ako preventívna zdravotná prehliadka – stačí málo a budú vám verne slúžiť aj celé desaťročia.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.