Aký je rozdiel medzi markízou a pergolou?

Zdielať:

Vyznáte sa v pojmoch, ak ide o tieniacu techniku? Hoci pre nás ako odborníkov sú to jasné veci, veľmi často od laickej verejnosti padne práve otázka, ako sa líši pergola od markízy. A to najmä keď sa to týka rodinného domu. Hoci oba prvky môžu slúžiť na tienenie terasy, rozdiely medzi nimi sú veľké a my vám v nasledujúcom článku radi vysvetlíme, v čom spočívajú.

Dnes už máte veľa možností, ako zariadiť exteriér svojho domu alebo záhrady strešnými prvkami. Medzi najpopulárnejšie patria práve markízy a pergoly. Oba typy zariadení sú určené na ochranu pred slnkom, ale aké sú rozdiely a čo sa vypláca viac?

Markíza na terasu, alebo balkón

Markíza je typ ochrany pred slnkom, ktorá je umiestnená nad oknom, dverami alebo terasou. Konštrukcia markízy sa skladá z látky, ktorá je spojená k pohyblivými ramenami, ovládanými motorom alebo manuálne. Špeciálna látka markízy funguje ako bariéra a umožňuje regulovať množstvo svetla, ktoré preniká do interiéru, a zároveň chráni pred slnečným žiarením a jemným dažďom.

Poznáme výsuvné, výklopné a fasádne markízy. Markízy sa stávajú čoraz častejšími súčasťami balkónov na sídliskách, aby poskytovali ochranu pred páľavou či dažďom.

Fasádne sa umiestňujú vertikálne zvonka budov pre ochranu okien. Existujú tiež markízy na zimné záhrady, ktoré fungujú podobne a umiestňujú sa na presklené steny.

Keďže sú markízy umiestnené na stenách budovy, nemajú vplyv na priestor v záhrade.

Pergola na terasu, ale aj ako samostatný prístrešok

Pergola je na rozdiel od markízy samostatnou konštrukciou s nosnými sĺpami, ktorá sa často umiestňuje do záhrady, ale môže byť aj pripevnená o budovu a vybavená zastrešením – či už látkou, alebo naklápacími lamelami. Pergola poskytuje ochranu pred slnečným žiarením a zároveň vytvára príjemné miesto na relaxáciu alebo grilovanie. Zároveň chráni pred dažďom.

Pergoly sú vyrábané z rôznych materiálov, ako sú drevo, kov alebo hliník. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Drevo je najkrajšie, ale vyžaduje pravidelnú údržbu a ošetrovanie. Kovové pergoly sú trvanlivé a odolné, no môžu byť náchylné na koróziu. Z tohto hľadiska sa za najodolnejší materiál považuje práve hliník. Pre tých, ktorí však majú radi tradičnejšie a prírodné materiály, má drevo vysokú estetickú hodnotu.

Rozdiel medzi markízou a pergolou

Je teda očividné, že kým markíza je pevne spojená so stenami budovy, pergola môže stáť aj samostatne. Veľmi podstatný je aj fakt, že pergola vyžaduje na zakotvenie pevný základ. V záhrade si to vyžaduje vytvorenie betónových pätiek alebo rovno celej základovej dosky. Ak je pergola pripevnená zadnou časťou priamo k domu, predné stĺpy potrebujú taktiež ukotviť. Ideálne do betónu.

Ďalším rozdielom môže byť cena. Iste, záleží vždy od parametrov a požiadaviek zákazníka, od výberu materiálu a od typu konštrukcie. Ale všeobecne sa dá povedať, že markíza je lacnejším prvkom. Ak doň chcete investovať viac, môžete si vybrať konštrukciu z hliníka, prípadne látku so špeciálnou úpravou. Pri pergole by ste vzhľadom na potrebu ukotvenia mali rátať s trocha vyššou investíciou.

Tak čo poviete? Ktorý typ tienenia sa vám páči viac a ktorý preferujete pre svoj dom a okolie?

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.