7 dôležitých krokov pri jarnej údržbe záhrady

Zdielať:

Koľkí z vás sa už nevedia dočkať? Na konci zimy prichádza čas radostného vzrušenia z toho, ako opäť naštartujeme naše záhrady, aby sme v nich mohli tráviť dokonalé leto. Od základných úloh až po kreatívne úpravy, nasledujúce práce vám pomôžu vytvoriť útulný a lákavý priestor nielen pre rodinu, ale aj návštevy.

výsuvná pergola s látkou z PVC
výsuvná pergola s látkou z PVC

Zima dáva zabrať nielen prírode, ale aj materiálom. Po roztopení snehu a ľadu nájdete na svojej záhrade rôzne neželané objavy, od suchej buriny a listov až po špinu a mechanické zábrany v pohone markízy. S tým všetkým sa potrebujete vysporiadať predtým, než si môžete začať užívať pohodlné letné večery.

Príprava pôdy a záhonov

Najviac práce vám zrejme zaberie starostlivosť o pôdu a záhony po zime. Odstráňte krycie tkaniny, staré listy a nečistoty z pôdy. Potom sa pustite do základnej údržby pôdy – rýľovania, odstránenia buriny a dodania organických hnojív. Na toto všetko si rezervujte polovicu marca až apríl, kedy už býva väčšinou pomerne teplo. Vhodný je aj začiatok mája, ale dajte si časovú rezervu, aby ste všetko mali pripravené včas na sadenie.

Sadba a pestovanie

V marci a apríli už môžete postupne sadiť, ak máte samozrejme všetky miesta pripravené. V tomto čase môžete sadiť napríklad šalát, reďkovky alebo špenát. Ak máte trvalky alebo kvetinové záhony, teraz je čas na ich delenie a presádzanie.

Opravy a úpravy pergoly

V akom stave je po zime vaša záhradná pergola? Skontrolujte ju – opravte prípadné poškodenia dreva alebo povlakov, drevenú pergolu možno bude potrebné natrieť. Hliníková pergola nevyžaduje toľko starostlivosti, ale ak máte bioklimatickú pergolu s automatickým pohonom, určite skontrolujte aj motor pohonu, či v ňom nie sú kamienky a nečistoty. Dôležité je tiež uvoľniť vodiaci mechanizmus, aby naklápanie lamiel išlo plynule.

Ak chcete, môžete aj esteticky prepracovať pergolu, napríklad pridaním výsadby popínavých rastlín.

Terasa

Vyčistite terasu od nečistôt a vyutierajte všetky povrchy vhodným čistiacim prostriedkom. Ak máte tienenie vyriešené formou markízy, látkovej strechy na automatický pohon, alebo slnečníkov, skontrolujte stav látky a prípadne zabezpečte jej výmenu.

Údržba trávnika

Prekontrolujte trávnik a odstráňte zakorenené buriny. Ak je to potrebné, vykonajte prvé hnojenie a zavlažovanie. Na prevzdušnenie trávnika použite vertikutátor a môžete tiež zasiať trávu tam, kde je redšia.

Výsadba kvetín

Doprajte vašej záhrade nový dych – vysaďte jarné kvety, ako narcisy, tulipány alebo hyacinty, ktoré dodajú farbu a vôňu vášmu vonkajšiemu priestoru. Na sadenie jednotlivých druhov kvetov myslite už na konci zimy a pripravte si kalendár, kedy čo zasadiť.

Kontrola zavlažovacích systémov

Skontrolujte fungovanie závlahy a vykonajte prípadné opravy alebo úpravy. Po zime by ste vždy mali vykonať preplach potrubí, odstránenie burín vrastených dovnútra závlahového systému, ako aj vyčistenie všetkých malých aj veľkých filtrov.

S pravidelnou údržbou a kreatívnymi úpravami môžete vašu záhradu premeniť na oázu pokojného oddychu a krásy.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.