Ako si zariadiť domácnosť v štýle “hygge”?

Zdielať:

Existujú rôzne interiérové štýly, ale “hygge” nie je jeden z nich. Je to čosi viac. Poznáte tento tajomný výraz? Pochádza z Dánska a nemá prakticky žiaden konkrétny preklad. Vyjadruje skôr pocity: útulnosť, teplo domova aj počas najstudenejšej zimy, hrejivé svetlo a pocity spokojnosti a šťastia.

Ide o severský koncept života, v ktorom si zariadite domácnosť tak, aby ste vedeli bez stresu a ťaživých pocitov prekonať aj dlhé zimy s nedostatkom denného svetla. Nie náhodou Dáni opakovane vyhrávajú rebríčky najšťastnejších národov sveta. Vedia si to zariadiť. Nie je to vôbec náročné a nepotrebujete na to prestavať celý byt, pretože “hygge” nie je o materializme a často ho tvoria práve maličkosti, ktoré sa nedajú kúpiť. Ale ak chcete trocha osviežiť svoj interiér a chcete ho doladiť tak, aby podporil práve tento pocit, povieme vám, ako na to.

štýl hygge

Menej strohosti a dokonalosti

Štýl hygge nemá presné pravidlá. Možno aj v tom spočíva jeho sila. Koncept odkazuje na pohodlnosť, asymetriu, pocit domova, ktorý nemá ohúriť svojou dokonalosťou, ale naopak, v ktorom sa naplno žije. A vychutnáva daný moment, s rodinou či s priateľmi. V tom spočíva šťastie. Preto v hygge domácnosti nájdete rozhádzané deky, nerovnomerne uložené doplnky, veľa svetiel, horiaci oheň, knihy na stolíku, šálku s čajom, vázu s kvetmi či halúzkami a množstvo prírodných materiálov.

Teplé osvetlenie

Pocit útulnosti v štýle hygge dosiahnete tým, že namiesto jedného svetla v izbe rozsvietite niekoľko malých zdrojov svetla – napríklad viacero malých lámp alebo svetelné reťaze. Ideálny je oheň v krbe, ktorý zrejme nemá konkurenciu, ak ide o vytvorenie pohodlia, tepla a útulnosti. Ak však krb nemáte, rovnako typické pre tento štýl sú sviečky – vonné i klasické, čo najviac a vo všetkých miestnostiach. Zhasnite hlavný zdroj svetla a zapáľte sviečky a malé osvetlenie. Tá zmena vás očarí.

Doplňte si prvky z prírodných materiálov

Interiérové doplnky z dreva, kameňa, ale aj sušené kvety, imelo, ihličie – to všetko podčiarkuje útulnosť a teplo domova. Vyhýbať by ste sa mali kovovým a industriálne pôsobiacim prvkom, ako aj prehnanému množstvu elektroniky. Ak chcete práve meniť vnútorné žalúzie, ideálnou možnosťou je zvoliť drevené žalúzie. Skvelé na zatienenie a zároveň pridanie tepla do izby sú látkové rolety, či už farebné alebo rolety Deň a noc, ktoré sú tak štýlové, že nahradia aj závesy. Ale klasickými závesmi v príjemných neutrálnych farbách nič nepokazíte. Útulnosť v domácnosti pridajú aj koberce, ktoré zároveň stlmia zvuky. A nezabudnime ani na doplnky s individuálnym čarom – napríklad fotografie v rámikoch na poličke, suveníry, rôzne maličkosti, ktoré robia domov domovom a s ktorými sa cítite dobre, keď sa na ne len zahľadíte.

Prikrývky, vankúšiky, kožušiny

Neoddeliteľnými prvkami v hygge sú deky. A nemusíte ich po použití odkladať, majú naopak ostať voľne pohodené a pripravené na ďalšie zababušenie počas zimných večerov. To isté platí o vankúšoch – vyberte si zaujímavé obliečky v neutrálnych nerušivých farbách a oddýchnite si na gauči, alebo posteli. Skvelé sú aj umelé kožušinky, či už ako doplnok, alebo na zem, aby rozmaznávali vaše chodidlá.

A k tomu všetkému si vezmite knihu, šálku kakaa alebo teplého čaju, a štýl hygge máte kompletný! Pocity šťastia aj počas nepríjemných chladných dní vám môžeme garantovať.

 

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.